Blog

Jak wyróżnić treści na swoim blogu?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Tworzenie ciekawych i użytecznych treści dla czytelników to istota blogowania. Piszemy w końcu nie dla siebie, a dla innych i cieszy nas rosnące grono odbiorców. Warto jednak zadbać także o inny aspekt naszych treści. Sprawić, aby były nie tylko ciekawe, ale również, aby przyciągały uwagę odbiorcy, a nawet zaskakiwały go.

Publikowanie wartościowych treści pomaga budować wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Dzięki temu, nasi czytelnicy wiedzą, że mogą nam zaufać i że warto na bieżąco śledzić nasze wpisy. Czasem jednak, każdy twórca treści chciałby wyróżnić je w ciekawy sposób. Oprócz tekstu pokazać „coś jeszcze”. Coś, co będzie użyteczne, przyciągnie uwagę czytelników i na dodatek będzie pięknie wyglądało.

Jeśli szukasz dodatkowych elementów, które pomogą wyróżnić wpisy na Twoim blogu, sprawdź poniższy zbiór efektów. Myślę, że uda Ci się znaleźć coś, co zainteresuje zarówno Ciebie, jak i Twoich czytelników.[/vc_column_text][vc_column_text]

Monitorowanie postępu czytania treści

Pasek postępu czytania treści to prosty ficzer, który pokazuje czytelnikowi, ile tekstu na stronie www już przeczytał i ile jeszcze mu pozostało. Zazwyczaj taki pasek zlokalizowany jest na przykład pod nagłówkiem artykułu lub na blogu. Aby jednak wyróżnić się z tłumu warto pokusić się o wdrożenie nieco innej wersji takiego ficzera.

Wskaźnik postępu czytania posiada specjalne menu nawigacyjne, które także pozwala czytelnikowi zorientować się ile tekstu pozostało mu do przeczytania. Ma jednak kilka plusów, których nie ma pasek postępu. Po pierwsze – ładnie wygląda, po drugie pozwala określić czytelnikowi, ile tekstu pozostało mu do przeczytania w danym akapicie (rozdziale), a nie w całym tekście, po trzecie – pokazuje ile akapitów (rozdziałów) pozostało jeszcze do końca. Przydaje się szczególnie przy bardzo obszernych tekstach, które wyczerpująco poruszają dany temat.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6766″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:https%3A%2F%2Fcodyhouse.co%2Fdemo%2Freading-progress-indicator%2Findex.html||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ładowanie treści

Bardzo często w artykułach na blogach można znaleźć także filmy. Czasem jednak, mogą one obciążać stronę, a w konsekwencji spowalniać jej ładowanie. Wykorzystując loader możemy załadować treść, a dopiero później wyświetlić ją czytelnikowi. Dzięki temu nasz odbiorca wie, że oczekuje na wczytanie materiału video, a nie, że jest to jakiś błąd na stronie. Przyjemne dla oka SVG Loaders możemy wykorzystać także przy przeładowaniu strony lub przejściu na inną podstronę.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6817″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Fsamherbert.net%2Fsvg-loaders%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Pobieranie plików

Przygotowując artykuł, warto wzbogacić go o dodatkowe dla czytelnika treści. We wpisie możemy umieścić materiały do pobrania, które pomogą odbiorcy zgłębić opisywany przez nas temat. Warto pomyśleć o przystępnej i czytelnej formie przedstawienia takiego contentu.

Owszem, może to być po prostu link, w który czytelnik kliknie i pobierze dodatkowe treści. Jeśli jednak chcemy w jakiś sposób wyróżnić te materiały możemy zastosować pasek pobierania z ciekawą animacją. Dzięki takiej formie czytelnik widzi zarówno ikonę, która wyróżnia dodatkowe treści, jak i postęp samego ich pobierania.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6822″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2Fcodrops%2F2015%2F09%2F23%2Felastic-progress%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Linkowanie treści

Linkowanie do zewnętrznych treści jest stosowane praktycznie w każdym artykule w sieci. Kierując czytelnika do materiałów związanych z opisywanym zagadnieniem, poszerzamy jego wiedzę. Linkowanie wzbogaca więc nasz artykuł, czyniąc go bardziej wartościowym.

Zwykłe linki zazwyczaj wyglądają tak samo na wszystkich blogach. Możemy jednak pobawić się nieco ich formą, sprawiając, że nasz wpis będzie wyróżniał się na tle innych.

Nowoczesne style i efekty linków pozwalają nam wybrać z wielu różnorodnych stylów linkowania ten, który nam odpowiada. Możemy dopasować go do charakteru naszego bloga i naszych własnych upodobań.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6781″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2FDevelopment%2FInlineAnchorStyles%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Efekty na zdjęciach

Jeśli nasz blog opiera się na kafelkowej strukturze kategorii lub postów, z powodzeniem możemy wykorzystać efekty po najechaniu na boks lub zdjęcie. Przedstawione w ten sposób wpisy nie tylko przyciągają uwagę, ale są również łatwe do znalezienia.

Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości zaprezentowania dłuższej zajawki wpisu. Do dyspozycji mamy bowiem ograniczoną przestrzeń w boksie.[/vc_column_text][vc_message css_animation=”appear”]Ten rodzaj efektu możemy wykorzystać także w prezentacji galerii lub portfolio.[/vc_message][vc_single_image image=”6783″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2FTutorials%2FShapeHoverEffectSVG%2Findex.html||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ankiety i pytania

W niektórych wpisach, przy okazji poruszania danego tematu, autorzy umieszczają ankiety. Ich wyniki często służą im do opracowania kolejnych artykułów opartych na danych statystycznych.

Jeśli chcesz dodać ankietę w swoim artykule możesz zastosować animowane checkboksy i radiobuttony. Dzięki różnorodnym opcjom wyboru stylu danego zaznaczenia mamy możliwość przygotowania oryginalnej i przyjemnej dla oka ankiety dla swoich czytelników.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6785″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2FDevelopment%2FAnimatedCheckboxes%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Nowoczesne efekty ikon

Ikony we wpisach są nie tylko elementem przyciągającym uwagę, ale również obrazującym np. przekierowanie do kanałów społecznościowych, lub do innych witryn autora.

Ikony stosowane są także do graficznego przedstawienia części materiału, np. w boksach informacyjnych. Często są także dodawane na końcu wpisu z informacją o możliwych formach kontaktu z autorem.

Jeśli w naszym wpisie chcemy zamieścić ikony, dodatkowo możemy także wykorzystać animowane efekty po najechaniu na ikonę.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6793″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2FDevelopment%2FIconHoverEffects%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Wyskakujące okna (pop-up)

Na wielu blogach wykorzystywane są także wyskakujące okna pop-up. Zwykle negatywnie kojarzą się one z reklamami, jednak na blogu zazwyczaj używa się ich do budowania bazy subskrybentów newslettera. Rzadziej w takich oknach pojawiają się także informacje o nowych wpisach.

Choć wiele osób nie zaprząta sobie tym głowy, można stosować różne efekty pojawienia się pop-upu. W ten sposób wyskakujące okno może stać się efektownym elementem naszego wpisu.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6795″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:http%3A%2F%2Ftympanus.net%2FDevelopment%2FModalWindowEffects%2F||target:%20_blank”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Tweetowanie na żywo

Dodając artykuł na blogu zawsze należy umożliwić czytelnikom udostępnienie go w różnych kanałach społecznościowych. Najczęściej wykorzystywane są do tego widgety social media pod tekstem, które gwarantują taką możliwość.

Możemy także wyróżnić co ciekawsze fragmenty tekstu, dając odbiorcy możliwość udostępnienia ich w takim samym brzmieniu na Twitterze. Pamiętajmy, że serwis ogranicza nas do 140 znaków. Trzeba więc zadbać o to, aby wybrany przez nas fragment nie był dłuższy, ponieważ zostanie obcięty.

Jeśli chcecie wdrożyć tweetowanie na żywo w waszych wpisach pomoże Wam w tym wtyczka Tweet This lub Click to Tweet.[/vc_column_text][vc_single_image image=”6797″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_empty_space][vc_button2 title=”Zobacz demo” align=”center” style=”square” color=”vista_blue” size=”lg” link=”url:https%3A%2F%2Fwordpress.org%2Fplugins%2Fclick-to-tweet-by-todaymade%2Fscreenshots%2F||target:%20_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]To tylko niektóre przydatne elementy, które mogą urozmaicić treści na blogu. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzić z efektami, ponieważ może to niepotrzebnie obciążyć naszą witrynę, a po drugie odciągnąć uwagę czytelnika od tego co najważniejsze, czyli naszego tekstu. We wszystkim należy szukać złotego środka i kierować się zasadą umiaru.

Jeśli macie jakieś ciekawe efekty wdrożone na swoich blogach, pochwalcie się w komentarzu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

NEWSLETTER

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach