Blog

Responsywna strona www – co to jest i jak działa?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Zadam Ci proste pytanie. Czy wiesz, jak wygląda smartfon lub tablet? Zapewne wiesz. Co więcej, zapewne używasz jednego lub drugiego urządzenia na co dzień. Znajdą się i tacy, którzy aktywnie korzystają z obydwu. A czy wiesz kim jest Ethan Marcotte? Nie? Zatem przejdźmy dalej.

Czy to jest potrzebne?

Jeśli prowadzisz swój biznes, to wiesz, jak ważny jest kontakt z klientami i przejrzyste zaprezentowanie swojej oferty. Wyobraź sobie, że Twój potencjalny klient poszukuje produktu lub usługi, którą oferujesz. Znajduje Twoją firmę w Google – to połowa sukcesu. Wchodzi na Twoją stronę internetową i klops. Ze swojego smartfona nie jest w stanie przejrzeć Twojej oferty, bo strona jest zupełnie nieczytelna. Dlaczego?

Ta strona nie została przystosowana do urządzeń mobilnych. Dlatego, jeśli ktoś przegląda ją ze smartfona lub tabletu tak ciężko się po niej poruszać. Całość trzeba przesuwać na boki, aby odczytać ucięty tekst lub przejść do pozostałych zakładek w menu. I choć na komputerze ta strona jest niczego sobie, to na urządzeniu mobilnym staje się zupełnie nieprzydatna.

Lenistwo matką wynalazków

I tutaj dochodzimy do wspomnianego Ethana Marcotte. Ethan to amerykański projektant stron internetowych, który musiał stworzyć witrynę dopasowaną zarówno do komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Ethan był nieco leniwy i nie chciał korzystać z gotowego, czasochłonnego sposobu, więc postanowił znaleźć prostsze rozwiązanie. Opracował technologię, dzięki której wygląd strony automatycznie dopasowywał się do szerokości ekranu urządzenia użytkownika. Bez względu na to, czy to był komputer, tablet, czy iPhone strona była w pełni funkcjonalna, teksty czytelne, menu intuicyjne, a guziki łatwe do kliknięcia palcem. Tak właśnie powstała technologia Responsive Web Design (w skrócie RWD).

Od teorii do praktyki

Być może nadal nie potrafisz sobie wyobrazić, jak funkcjonuje taka strona responsywna. Nie szkodzi. Możesz to w łatwy sposób sprawdzić. Jeśli czytasz ten tekst korzystając z tabletu lub smartfona – sam widzisz, że strona jest dopasowana do urządzeń o różnej rozdzielczości ekranu. Jest czytelna i łatwo się po niej poruszać. Jeśli natomiast korzystasz z komputera możesz zrobić małą symulację. Wystarczy, że zmniejszysz okno swojej przeglądarki. Teraz złap za prawy dolny róg i powoli zacznij zmniejszać lub powiększać okno. Widzisz? Układ elementów na naszej stronie zmienia się automatycznie. Przewijasz stronę w dół i cały czas masz dostęp do wszystkich treści.

Znak czasów

Wiesz już, jak działa strona responsywna. Wiesz też, że jest przydatna, nie tylko w codziennym życiu, ale również w biznesie. Szczególnie przydatna użytkownikom mobilnym, których obecnie jest coraz więcej. Pomyśl, czy jeszcze 5 lat temu korzystałeś z telefonu do przeglądania Internetu? Pewnie nie, a dziś robisz to bardzo często. Podobnie, jak Twoi potencjalni klienci, którzy szukają informacji o Twojej firmie, ofercie lub chcą dokonać zakupu w Twoim sklepie internetowym przez tablet lub smartfon. Teraz już wiesz, jak możesz im to ułatwić.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_cta_button call_text=”Zapytaj o responsywną stronę www dla Twojej firmy” title=”Napisz do nas” target=”_blank” color=”btn-success” size=”btn-large” href=”https://ideative.pl/kontakt”][/vc_column][/vc_row]

NEWSLETTER

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach